ÚstínadOrlicíDnes.cz
ÚstínadOrlicíDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Litice (hrad)

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Litice castle od Bohemianroots Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Hrad Litice byl založen ke konci 13. století v souvislosti s kolonizací oblasti kolem řeky Divoké Orlice. Jeho zakladatelem byl některý příslušník rodu Drslaviců, který tuto kolonizaci prováděl. Drslavici pocházeli ze západních Čech a na nově založený hrad přenesli jméno svého rodového hradu na Plzeňsku. O Liticích máme první písemnou zprávu až z roku 1316. A to v souvislosti s ručením z doby konfliktu Jana Lucemburského s Jindřichem z Lipé.

Později se hrad na krátko dostal do držení pánů z Lichtenburka.
Na počátku 70. let 14. století náleží již Litice pánům z Kunštátu a Poděbrad, v jejichž držení byly téměř po celé 15. století.
Na Litickém hradu se vystřídalo ještě mnoho dalších majitelů až do r. 1681, kdy byl již zcela opuštěn.

Urbář žambereckého panství zachycuje v roce 1657 Litice jako polorozbořený hrad, kde přední palác mohl sloužit za maštale a skladiště obilí v čase nebezpečí válek.
Ale přesto se dbalo na to, aby se objekt úplně nerozpadl a provádělo se alespoň zajištění zadního paláce.

V dezolátním stavu byl hrad opět kolem 18. století, kdy byl i přední palác propadlý a bez střechy. Asi kolem roku 1770 se pak prováděly nejnutnější opravy.
O záchranu hradu se usilovalo i v 19. století a v letech 1890 - 1894 se na něm uskutečňovaly první větší opravy a zajišťování rozpadlého zdiva paláců i opevnění.
Částečné zajištění a konzervování zřícenin bylo prováděno v letech 1933 - 35, kdy bylo také upravováno vyhlídkové patro věže.

Zříceniny hradu Litice jsou na zalesněném návrší nad stejnojmennou vsí. Z dolního hradu je zachována zčásti vstupní brána. Zachované zdivo dosahuje do výše prvního patra. Nejlépe je zachováno severní průčelí s oběma vstupními otvory i plastickou výzdobou.
Hradby dolního hradu jsou zachovány v různé výši. Zdi, v nichž byla umístěna druhá a třetí brána na cestě k hornímu hradu, se zachovaly jen v malých zbytcích. V horním hradě stojí opravený dvoupatrový jižní palác, v interiéru rozdělený příčnými zdmi ve třetím oddělení a krytý šindelovou valbovou střechou. K jeho severovýchodnímu nároží přiléhá šestipatrová věž, krytá stanovou střechou.
Ze severního paláce se zachovala jen severní zeď, boční zdi a příčné zdi uvnitř paláce jsou zachovány jen zčásti.
Jižní strana paláce, obrácená do nádvoří, je zachována jen v základech. Jen základové zdi se zachovaly též z hradby na východní a západní straně nádvoří a z budovy, která stávala u východní brány.

Areál hradu je zčásti zalesněn a lesní porost je v souvislosti s úpravami hradu postupně vymýtán.

Mapa:

Ústí nad Orlicí a okolí - další tipy na výlet


Zřícenina hradu Lanšperk

Zřícenina hradu Lanšperk se nachází ve stejnojmenné osadě, asi 5 km severovýchodně od města Ústí nad Orlicí. Hrad Lanšperk vybudoval nejspíš buď Oldřich z Drnholce nebo Heřman z Ústí někdy okolo poloviny 13. století. Brzy nato hrad přešel z rukou Kouniců do královských rukou. První výslovná zmínka o Lanšperku se datuje do r. 1285, kdy jej král Václav II. daroval Závišovi z Falkenštejna.

Další info »

Zámek v Lanškrouně (Muzeum)

Lanškrounský zámek se nachází na náměstí Aloise Jiráska čp. 1. Dříve klášter augustiniánů ze 14. století byl 16. století přestavěn na renesanční zámek Hrzány z Harasova. V roce 1622 zakoupili zámek Lichtenštejnové. Za třicetileté války byl poškozen Švédy a později také velkým požárem. Obnovu vyhořelého zámku zahájil Karel Eusebius z Lichtenštejna už v 50. letech 17. století současně s obnovou kostela, a byla ukončena až v roce 1716.

Další info »

Zámek Letohrad

Ranně barokní zámek Letohrad byl vystavěn v roce 1680 na místě bývalé dřevěné tvrze, dědicem panství Hynkem Jetřichem Vitanovským. Je dominantou stejnojmenného města, které leží nedaleko Ústí nad Orlicí. Zámek byl v pozdějších letech několikrát rozšířen a přestavěn. Posledními šlechtickými majiteli zámku byl rod Stubenberg-Nimptsch, který ho vlastnil do roku 1945, kdy byl znárodněn.

Další info »

Zámek Choceň (Orlické muzeum)

Zámek Choceň se nachází v centru města na levém břehu Tiché Orlice, nedaleko Pardubic. Nechal ho vybudovat v letech 1562 - 1574 Zikmund ze Šelmberka jako své nové renesanční sídlo. Roku 1646 neunikl Švédům, byl vydrancován, několikrát vyhořel a následně byl i částečně upravován. V 18. století byl barokně přestavěn tehdejšími majiteli rodu Kinských. Tato podoba zámku se nám však dodnes nedochovala, protože zámek v roce 1829 opět vyhořel. V roce 1850 Kinští opět zámek opravili a bylo také přistavěno východní křídlo s pseudogotickou kaplí.

Další info »

Kostel Nanebevzetí P. Marie

Barokní kostel byl postaven v letech 1770-1776, na místě starého zbořeného kostela, jehož podoba zůstala dodnes neznámá. Autorem plánů k novému kostelu byl stavitel Jakub Pánek, byly vypracovány z iniciativy tehdejšího děkana Jana Leopolda Mosbendera. V roce 1870 byla přistavěna kaple a roku 1906 sakristie. Hlavní oltář zdobí obraz od malíře Jana Dallingera z roku 1776.

Další info »

Roškotovo divadlo

Orlickoústecké divadlo bylo postaveno v roce 1936 ze sbírek občanů, podnikatelů a místních spolků podle projektu významného českého architekta Kamila Roškota. Hlavní obloukové jeviště je vysoké 16 m. Vlevo k němu ve dvou poschodích přiléhají herecké šatny se sprchami, vpravo postranní jeviště. Orchestřiště se nalézá z větší části pod jevištěm.

Další info »
Pondělí 22.4.2019
Pardubický kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.