ÚstínadOrlicíDnes.cz
ÚstínadOrlicíDnes.cz » Zpravodajství » Kultura, volný čas

V Ústí nad Orlicí začíná XIV. ročník hudebního festivalu Kocianovo Ústí

28.04.2019
V pondělí 29. dubna začne v Ústí nad Orlicí XIV. ročník hudebního festivalu Kocianovo Ústí. Za jeho přípravou již čtvrtým rokem stojí umělecký ředitel festivalu Pavel Šporcl, který je zároveň patronem souběžně probíhajícího 61. ročníku Kocianovy houslové soutěže. Festivalový program nabízí šest interpretačně skvěle obsazených koncertů.
Ilustrační foto | Foto: pixabay.com
Sérii žánrově pestrých produkcí, probíhající v různých místech konání, zahájí vynikající Zemlinsky Quartet, zcela odlišným bude multižánrový večer ve společnosti inovativní čtveřice výjimečných violoncellistů z Prague Cello Quartet. Jako tradičně nebude chybět koncert laureáta Kocianovy houslové soutěže z předchozího roku s Komorní filharmonií Pardubice, páteční koncert Pavla Šporcla, který tentokrát přiveze svůj nejžádanější program Gipsy Fire s cikánskou cimbálovou kapelou a sobotní koncert laureáta a vítězů letošní Kocianovy houslové soutěže. Festival završí v neděli 5. května koncert Pražské komorní filharmonie pod taktovkou Johna Axelroda, žáka Leonarda Bernsteina, v jejímž čele se jako sólisté představí houslový virtuóz Pavel Šporcl a Maxim Rysanov, jeden z nejlepších violistů současnosti.

"Díky vstřícné spolupráci města Ústí nad Orlicí a všech partnerů, kteří festival podporují, ať už finančně nebo organizačně, se podařilo připravit krásný program s výborným uměleckým obsazením. Jaroslav Kocian byl jedním z nejlepších kvartetních hráčů historie. V návaznosti na jeho odkaz se letošní festival posluchačům otevře koncertem vynikajícího Zemlinského kvartetu," upřesňuje Pavel Šporcl.

Do rodiště mistra Kociana se každoročně vrací laureát předcházejícího ročníku Kocianovy houslové soutěže, aby si vybral svoji hlavní cenu a vystoupil jako sólista Komorní filharmonie Pardubice. Letošní rok není výjimkou. Posluchači se mohou těšit na mimořádně talentovaného desetiletého Kanaďana Emrika Revermanna, který provede Koncert pro housle a orchestr e moll op. 64 Felixe Mendessohna-Bartholdyho. V pořadí třetí festivalový koncert potvrdí skutečnost, že Kocianovo Ústí zůstává multižánrovým festivalem. Neformální večer bude totiž patřit čtveřici žádaných mladých violoncellistů z Prague Cello Quartet, kteří do Ústí přivezou svoje originální a inovativní úpravy nejen nejznámějších skladeb hudby klasické, ale i řadu filmových, jazzových, rockových či populárních hitů. Tradičním zůstává páteční koncert uměleckého ředitele festivalu Pavla Šporcla, který uvede svůj nejžádanější program Gipsy Fire s cikánskou cimbálovou kapelou, s nímž provedl na tři sta koncertů po celém světě, i sobotní festivalové odpoledne ve společnosti laureáta a vítězů jednotlivých kategorií letošního 61. ročníku Kocianovy houslové soutěže. V rámci slavnostního koncertu, který souběžně probíhající soutěž završí, vystoupí také mezinárodní komorní smyčcový orchestr, složený ze soutěžících. Program letošního XIV. ročníku hudebního festivalu Kocianovo Ústí uzavře hvězdně obsazený koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V čele PKF - Prague Philharmonia se představí světová hvězda, violista Maxim Rysanov společně s předním českým sólistou Pavlem Šporclem. "Pod taktovkou špičkového dirigenta Johna Axelroda, který je žákem Leonarda Bernsteina, provedeme překrásnou Mozartovu Koncertantní symfonii pro housle, violu a orchestr Es dur KV 364. Tento koncert, z hlediska obsazení i prezentace festivalu za hranicemi, považuji za nejvýznamnější v historii festivalu vůbec," dodal k jedinečnému završení festivalu jeho umělecký ředitel Pavel Šporcl.

"Koncerty se tradičně konají v secesní Hernychově vile, v pozdně barokním kostele Nanebevzetí Panny Marie a funkcionalistickém Roškotově divadle. Jsem přesvědčen, že i prostředí a různá místa konání umocní hudební zážitky a přispívají k atraktivitě jednotlivých koncertů. Spojení hudebního festivalu s mezinárodní soutěží pro mladé houslisty je unikátní a přináší vzájemná obohacení," uvedl starosta města Petr Hájek, který nad letošním ročníkem Kocianova Ústí převzal osobní záštitu.

Na přípravě festivalu se vedle uměleckého ředitele a samotného Města Ústí nad Orlicí podílí také Nadační fond Mistra Jaroslava Kociana. Produkci organizačně zajišťuje Klubcentrum. Festival finančně podporuje řada sponzorů a donátorů. Mezi nejvýznamnější patří společnost Rieter CZ, která je již řadu let generálním partnerem.

Podrobný program hudebního festivalu, společně s dalšími podrobnostmi a možností zakoupení vstupenek, je možné najít na webových stránkách www.kocianovo-usti.com a www.klubcentrum.cz

Kocianova houslová soutěž na prahu nové dekády
Pouhé dva týdny dělí v Ústí nad Orlicí letošní dvě mezinárodní soutěže pro děti a mládež do 16 let. Účastníky 25. ročníku Heranovy violoncellové soutěže vystřídají soutěžící prestižní Kocianovy houslové soutěže, která díky vysoké umělecké kvalitě a šedesátileté historii patří k nejvýznamnějším kulturním událostem města a regionu. Její letošní 61. ročník se koná ve dnech 30. dubna až 4. května v sále Základní umělecké školy Jaroslava Kociana. Soutěže se zúčastní 25 soutěžících z České republiky a dalších 54 z dvaceti zemí světa. Již čtvrtým rokem soutěž probíhá pod patronátem houslového virtuosa Pavla Šporcla, laureáta KHS z roku 1986. Závěrečný koncert vítězů a laureáta, spojený se slavnostním vyhlášením výsledků soutěže, se uskuteční v Roškotově divadle a je součástí souběžně probíhajícího XIV. ročníku Hudebního festivalu Kocianovo Ústí.

"Jaroslavu Kocianovi a jeho odkazu vděčíme za to, že se šedesát let do Ústí nad Orlicí sjíždí mladí talentovaní houslisté z celého světa. Podílet se na soutěži, která nese jméno jednoho z nejvýznamnějších představitelů české houslové školy, je pro mne velká čest. Spojení soutěže s hudebním festivalem je unikátní. Každoročně se těším na krásnou atmosféru mezi malými a mladými houslisty přes den a na milé publikum na festivalových koncertech večer," doplnil Pavel Šporcl, patron soutěže a umělecký ředitel hudebního festivalu Kocianovo Ústí.

Ještě před začátkem letošního ročníku mohou organizátoři konstatovat, že se úsilí, vložené do soutěže před pár lety, vrací. "Opětovně došlo k nárůstu přihlášek, a z toho mám samozřejmě velkou radost. Soutěž má mezinárodní ohlas, je zaštítěna zvučným jménem a známou tváří, nabízí řadu finančních cen a dalších mimořádných ocenění, o účastníky je vzorně postaráno, a navíc nabízí velice bohatý doprovodný program. Díky této kombinaci dokáže zaujmout a udržuje si své renomé. Letošní ročník pokračuje po vytyčené cestě. Soutěž bude opět přenášena v živém přenosu prostřednictvím webových stránek. Pro pedagogický doprovod a další zájemce jsou připravené otevřené hodiny výuky Conrada Chow, který je učitelem posledního laureáta soutěže. Soutěžící mají možnost zapojit se do dětského orchestru, který v mezinárodním obsazení doprovodí patrona soutěže, houslistu Pavla Šporcla a společným vystoupením tak zahájí sobotní koncert vítězů. Chybět nebude ani dětská porota," upřesnila informace ředitelka Kocianovy houslové soutěže Lenka Lipenská.

K účasti na 61. ročníku Kocianovy houslové soutěže se přihlásilo 74 soutěžících, z toho je 25 účastníků z České republiky, ostatní jsou doslova z celého světa. Přijedou totiž z dalších 20 zemí: Slovenska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Itálie, Velké Británie, Dánska, Švédska, Norska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Ukrajiny, Ruska, Srbska, Bulharska, Turecka, Mongolska, Jižní Koreje, USA. "Informace o počtu přihlášených potvrzuje, že jsme nastavili správný kurz. Houslové soutěže si obecně navzájem konkurují a snaží se zvyšovat svoji atraktivitu. Proto nás potvrzený zvýšený zájem, oproti předcházejícím rokům, těší," řekl Petr Hájek, starosta města Ústí nad Orlicí a předseda Nadačního fondu Mistra Jaroslava Kociana.

Právě Nadační fond je hlavním partnerem soutěže, kterou podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Pardubický kraj, řada institucí, obchodních partnerů z řad významných firem nebo široké ústecké veřejnosti. Generálním partnerem je řadu let společnost Rieter CZ s.r.o. Ústí nad Orlicí.

Předsedou mezinárodní sedmičlenné poroty je MgA. Pavel Hůla, dlouholetý primárius Kocianova kvarteta, vyučující na AMU v Praze. Členy poroty jsou: Conrad Chow, D. M. A. (Kanada), prof. Daniel Glineur (Belgie, Akademie hudby Ath), MgA. Pravoslav Kohout (hudební publicista a zakladatel Kocianova kvarteta), doc. Bohuslav Matušek (AMU Praha), Savelii Shalman, Ph.D. (Rusko, Kozervatoř Petrohrad) a MgA. Dana Vlachová (členka Českého tria, Pražská konzervatoř)

Záštitu nad letošním ročníkem Kocianovy houslové soutěže, která je zapsaná v dokumentu Tvář Pardubického kraje, převzal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Podrobný program houslové soutěže společně s dalšími podrobnostmi je možné najít na webových stránkách www.kocianovo-usti.com
Zdroj: Jana Dioszegi
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě láká malé i velké milovníky čtyř kol na unikátní výstavu

Slavné automobily z minulého století, unikátní karoserie od místní firmy Sodomka, šlapací autíčka pro děti, ale také průřez vývojem dětských kočárků. Na to vše láká Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě letos v létě. Ty, co se rádi ponoří do tajemné ...

Police Symphony Orchestra rozehraje pardubickou hokejovou halu pro 5 300 diváků

Velké haly běžně patří hokejovým fanouškům, rockovým ikonám nebo hvězdám popové scény. Může je však zaplnit i symfonické těleso? Nejspíš ne jakékoliv, ...

V Chrudimi odstartoval 7. ročník festivalu Zlatá pecka

Slavnostní mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi byl zahájen sedmý ročník festivalu Zlatá pecka. Jeho hlavní tváří je pěvkyně, herečka, ped ...

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Pardubického kraje se od letošního roku rozšířil o stavění a kácení májí

Jedná se o obyčej s dlouhou historií. Stavění máje je v Čechách doložené už 600 let, nejstarší známý doklad o stavění máje pochází z roku 1422. ...

Česká televize: S velkou letní rodinnou hrou Déčka vyrazily děti na bezmála sto tisíc výletů

Hrad Český Šternberk, zámek v Brandýse nad Labem, zámek Konopiště nebo Kutná Hora. Během letní hry pomáhaly děti ve Středočeském kraji a celkem na 259 ...

Čtvrtek 25.7.2024
Pardubický kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes