ÚstínadOrlicíDnes.cz
ÚstínadOrlicíDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Výtěžek z charitativního běhu Po stopách Alfréda Bartoše a SILVER A letos pomůže postižené Markétce

16.05.2023
PARDUBICE- Už čtvrtým rokem organizují vojáci velitelství 14. pluku logistické podpory a 141. zásobovacího praporu na Pardubicku charitativní běh "Po stopách Alfréda Bartoše a SILVER A". V přechozích třech letech výtěžek putoval na konto Vojenského fondu solidarity, letos se logistici z Pardubic rozhodli podpořit dítě jednoho z nich, vážně postiženou Markétku.
Vojáci u Památníku Zámeček | Foto: Milan Hlavatý
"Naši vojáci přispívají do Vojenského fondu solidarity pravidelně několikrát ročně. Ať už je to při celorepublikovém Běhu válečných veteránů, během listopadové veteránské sbírky nebo měsíčně, přímo na účet fondu. V letošním roce jsme se poprvé rozhodli květnovým během podpořit někoho adresně. A tak jsme výtěžek z běhu věnovali dítěti jednoho z našich vojáků. Vážně postižené Markétce, která nemá to štěstí, aby vyrůstala jako všechny ostatní zdravé děti. Jí i její rodině se tím snažíme alespoň trochu pomoci, aby společně vše lépe zvládali," říká o letošním charitativním běhu vrchní praporčík 14. pluku logistické podpory nadpraporčík Josef Šerý.

Markétka potřebuje 24hodinovou péči


Markétka se narodila předčasně, jako druhá z dvojčat. Vážila pouhých 890 g a její stav vyžadoval okamžitý transport na specializované oddělení prenatální péče. Během transportu však došlo k masivnímu krvácení do mozku, jehož následkem byla poškozena převážná část pravé mozkové hemisféry. To způsobilo fyzickou a mentální retardaci holčičky. Přidružené diagnózy navíc způsobují další zdravotní komplikace. Markétka je trvale odkázána na permanentní 24hodinovou péči, speciální zdravotnické a hygienické pomůcky, včetně výživy prostřednictvím permanentně zavedené sondy. Je plně závislá na péči rodičů, speciální zdravotnické a rehabilitační asistenci a pravidelné lékařské péči.

"Slovy jen těžko vyjádřím, co pro mě podpora od mých kolegů znamená. V mé situaci se prostě snažíte všechno zvládnout. Je těžké říci si o pomoc druhým. Nesmírně si toho vážím a všem přeji, aby takové situace sami nemuseli v životě nikdy řešit," poděkovala kolegům logistikům nadrotmistryně Martina, maminka Markétky.

V Sezemicích a Pardubicích uctili památku Alfréda Bartoše


Trasa štafetového běhu vedla již tradičně místy připomínajícími působení českých odbojářů 2. světové války. Vybíhalo se z kasáren Letiště Pardubice, přes Valy, Lázně Bohdaneč, Srch a Sezemice, až k památníku Zámeček, kde trasa končila. V Sezemicích se vojáci na chvíli zastavili, aby společně s velitelem 14. pluku logistické podpory plukovníkem gšt. Miroslavem Horáčkem položili kytici k Pomníku Alfréda Bartoše.

Závěrečnou štafetu z Tyršových sadů k Památníku Zámeček běžela téměř čtyřicítka logistiků. Společně s nimi běžel i ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák, který se závěrečné štafety účastnil už druhým rokem. Celá trasa běhu, složená z osmi etap, měřila přes 57 kilometrů a vojáci ji uběhli za necelých šest hodin. Jako památku na běh si mohl každý zakoupit tematické tričko s logem běhu.

Bohoslužba pod širým nebem nejen za oběti Heydrichiády


U Památníku Zámeček se všichni společně poklonili obětem Heydrichiády a při bohoslužbě si připomněli statečnost a hrdinství Alfréda Bartoše, členů skupiny SILVER A i řady dalších občanů Pardubicka. Vojenský kaplan 43. výsadkového pluku kapitán Milan Novotný tehdejší čin parašutistů připodobnil k charitativnímu činu vojáků ze 14. pluku logistické podpory:

"Vidím v tom jistou symboliku. Stejně jako Alfréd Bartoš a ostatní parašutisté tehdy dali své životy všanc a obětovali je pro dobro druhých, také vaši vojáci nejsou lhostejní k osudům druhých. Jsou solidární a obětují něco ze sebe pro druhé. Pro ty, kteří to potřebují," řekl vojenský kaplan Novotný.

Už druhým rokem mohou vojáci, kteří se charitativního běhu účastní, navštívit Památník Zámeček a zdejší expozici. Toto pietní místo, které se nachází na místě bývalého nacistického popraviště v Pardubicích, připomíná temnou část historie. Jedinečná expozice je mementem pro budoucí generace a zachycuje tragické příběhy těch, kteří se dokázali postavit zlu. Připomíná hrůzy nacistického režimu a válečné zločiny páchané nacisty za 2. světové války, zejména pak v období Heydrichiády.

"Trasou běhu si připomínáme hrdinské činy účastníků československého protinacistického odboje za 2. světové války. Není to jen pouhý běžecký úsek, je to symbol uznání a respektu skupině Alfréda Bartoše i všem občanům Pardubicka, kteří s domácím odbojem neváhali spolupracovat a zaplatili za to svým životem. Velmi oceňuji, že naši vojáci na tyto historické události nezapomínají. A současně si vážím i toho, že jim nejsou lhostejné ani osudy ostatních vojáků a společně se dokážou semknout, aby pomohli jednomu z nich," dodává na závěr velitel 14. pluku logistické podpory plukovník gšt. Miroslav Horáček.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Pardubický kraj dá 14,5 milionu korun do podpory cestovního ruchu

Krajští radní v květnu schvalovali poskytnutí dotací pro oblast cestovního ruchu. Samospráva nakonec podpoří drtivou většinu podaných žádostí a přispěje na dokončení 60 rozličných projektů v našem regionu, které mají podpořit návštěvnost a zvýšit ...

Historické autobusy už jsou v nové hale ve Vysokém Mýtě. Představí se o Muzejní noci 31. května

Pardubický kraj pokračuje s rekonstrukcí areálu bývalé zemědělské školy v ulici kpt. Poplera ve Vysokém Mýtě. Téměř hotová je nyní první etapa, která ...

Mezi Budislaví a Prosečí začíná oprava silnice

Klimatické podmínky i nadměrná doprava se v regionu výrazně podepsaly na stavu komunikací. Po skončení zimní údržby je to vidět například na úseku sil ...

Budování železničního muzea v Dolní Lipce začne zprovozněním kolejiště u výtopny

Radní Pardubického kraje schválili investiční záměr a vypsali výběrové řízení na zprovoznění kolejiště k výtopně v rámci železničního depa v Dolní Lip ...

Tvrz Bouda zahájila turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi

Ústí nad Orlicí - Na tvrzi Bouda byla v pátek odstartována hlavní turistická sezona. Zároveň zde byla pokřtěna nová informační brožura a kniha Pohrani ...

Neděle 26.5.2024
Pardubický kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes